Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Doğuhan Subaşı task_alt
12 Ekim 2020 17:22 / OKUMA SURESİ: 2 dk

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır sorusunun cevabını bu makalede 2 farklı yol ile göstereceğiz. Birincisi windowsun kendi özelliği olan iki farklı tuşa aynı anda basarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Diğer bir yol ise aracı bir program yükleyerek ekran görüntüsünü anlık kırpma görüntüyü düzenleme ve tek bir buton ile link oluşturma gibi özelliklere sahip olarak ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Windows bilgisayarınızda iki farklı yöntem ile ekran görüntüsü alabileceğinizden bahsetttik. Bunun en hızlısı hiçbir program kullanmadan direkt olarak klavyenizdeki iki tuş sayesinde olur.

Print Screen Tuşu ile Ekran Görüntüsü Alma

Masaüstü Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Eğer masaüstü bir windows bilgisayar kullanıyorsanız klavyenizdeki “Windows + Print Screen” tuşlarına aynı anda basarsanız bilgisayarınızdaki belgelerim klasöründe ekran görüntüsü klasöründen aldığınız ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Fakat laptop kullanıcısıysanız ekstradan klavyenizde “FN” adlı windows tuşunun solunda bir tuş daha olacaktır. “FN + Print Screen” tuşlarına aynı anda laptopunuzda basarsanız aynı şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu iki farklı yöntem ile hızlıca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Şimdi geçelim diğer program ile yapabileceğiniz ekstra özelliklerin bulunduğu yönteme.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Snipaste İle Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Sni & Paste yazılımı sadece ekran görüntüsü değil tasarımcılar için bir yerde gördüğünüz renk kodunu tek bir tuş ile görmenize de olanak sağlıyor.Eğer profesyonel bir bilgisayar kullanıcıysanız windowsun kendi ekran görüntüsü yöntemi sizi kesmeyecektir. Bu yüzden Snipaste ile kısayollara sahip olabilirsiniz.

Snipaste Özellikleri

Sni & Paste yazılımnı bilgisayarınıza yüklediğinizde “F1” tuşuna basıp mouse ile istediğiniz bir ekran bölgesini seçtğinizde orayı ekran görüntüsü alıyor ister masaüstüne kaydedin ister kopyalayıp bir yere yapıştırın. Aynı zamanda seçtiğiniz ekran görüntüsü üzerinde seçim yaptıktan sonra hızlıca üzerinde basit çizim yapabiliyorsunuz.

Snipaste İndir

Yabancı bir kaynaktan snipaste indirme ve kurulum, kullanma aşamalarını anlattığı bir videoyu sizinle paylaşıyoruz.

Tüm Yorumlar (0)