Herkesin Merak Ettiği 8 Bilimsel Soru

Doğuhan Subaşı task_alt
19 Mart 2021 13:32 / OKUMA SURESİ: 3 dk

Sorular aslında çok basit ve bir o kadar da önemli. Aralarında ya buna bi fikrim var ve gerçek yanıtı da ona yakındır diyeceğiniz sorularda var harbiden bunun cevabı neymiş diyeceğiniz sorularda var. Hadi çok uzatmadan birinci sorudan başlayalım.

1. Mumyalar Neden Çürümez?

Mumyalama geleneği çok tanrılı dinlerden kalma bir yöntemdir. İlk örnekleri M.Ö. 15.yy’da antik mısırda görüldü.
O zamanlar mumyalamanın asıl amacı ölülerinin ruhlarının öteki dünyada dirilip yeniden bedenlerine döneceklerine inandıklarından bedenlerinin sağlam kalması amacıyla geliştirlen bir teknikti.
Şimdi soracaksınız taa yüz yıllar önce nasıl bedenlerin bu kadar sağlam kalabileceği bir yöntem geliştirdiler. Ve nasıl bir yol izleniyor da mumyalar çürümüyor?
Mumyalama’nın tekniği bedeni tamamen sıvıdan arındırmaktır. Yani mumyalama demek binevi bedeni tamamen kurutmak demek. Zaten bedenlerin çürümesinin nedenide bakterilerin nemli ortamda gelişim gösterip yayılmalarından kaynaklanıyor. Burda buna çözüm olarak bedeni tamamen kurutarak bakterileri öldürmek.

2. Uçaklar Yıldırımlardan Nasıl Korunur?

Uçaklar havalanmadan önce hava şartları gibi tüm olumsuz ihtimaller hesaplanıyor. Ancak evdeki hesap her zaman çarşıya uymayabiliyor. Eğer siz bir uçak yolculuğundayken yıldırım çarparsa bir şey olur mu? Uçak bu durumdan nasıl korunur?
Bu ihtimal artık çok korkutucu değil çünkü uçağa yıldırım çarpması olayı en son 1988 yılında yaşandı. Daha sonra da teknik geliştirmeler yapılarak binevi kalıcı önlemler alındı.
Asıl sorumuz olan uçaklar yıldırımdan nasıl korunur sorusuna cevap verellim. Şuan uçakların dış kaplamaları yıldırımdan zarar görmeyecek kadar kalın ve sağlam maddelerden yapılmıştır. Maddenin büyük kısmı metaldir. Böylece yıldırımın uçağa verdiği en büyük hasar sadece 1mm’dir.

3. Tellere Konan Kuşları Neden Elektrik Çarpmıyor?

Tellere konan kuşlar nasıl olurda yüksek akımın geçtiği tellerden etkilenmez? Bu sorunun cevabı çok basit ve bir o kadar da kısa gelecek size. Elektrik iletkenliği sağlamak için daima kısa yolu seçer. Normal de bir insan elektriğin geçtiği kabloya dokunsaydı toprağa temas ettiği için direkt olarak etkilenirdi. Ancak elektrik tellerinin üstündeki kuşların toprakla teması olmadığı için etkilenmezler. Yani elektrik akımı en kısa yol olan telden geçer.

4. Beynimiz Protezleri Nasıl Kontrol Edebiliyor?

Bir kaza sonucu veya hastalığından dolayı uzuvlarından birini kaybeden kişiler genelde protez kol veya bacakları kullanarak hayatına devam ediyor. Peki protez kol veya bacakları nasıl isteğine göre hareket ettirebiliyorlar hiç düşündünüz mü? Yeni nesil protezler çok ileri teknoloji sayesinde beyindeki sinyalleri takip ederek çalışıyor. Protezler, sinirlere veya derinin altına yerleştirilen elektrotlar sayesinde normal kol veya bir bacağınız gibi hareket ettirmenizi sağlıyor. Günümüzde hala istenilen seviyeye gelmesede son teknolojide kullanılan protezlerin elektrotlarında yüzlerce sensör var. Bilim dünyası hala bu konu üzerinde geliştirme çalışmalarını devam ettirmektedir.

5. Rüzgar Türbinleri Ne Kadar Enerji Üretiyor?

Şehirlerin dışında veya yakınlarında olan o gördüğünüz kocaman rüzgar trübinleri ihtiyacımızın ne kadarını karşılayacak kadar elektrik üretiyor? Rüzgar trübinleri, sadece rüzgarın hızı saatte 8 ila 50 km arasında olduğunda elektrik üretebiliyorlar. Zaten genelde bu aralıkta rüzgarın olduğu konumlarda bulunuyorlar. Aslında net bir cevabı hiçbir zaman veremeyiz ama bir rüzgar trübini ortalama olarak 350 evin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretebiliyor.

6. Sakız sonsuza dek midede kalır mı?

Kesinlikle hayır, sakızı yuttuğunuzda vücudunuz sakızı sindiremez. Ancak bir kaç gün içerisinde sakız vücudunuzdan atılır.

7. Ateşimiz çıktığında neden üşürüz?

Ateş, vücudun kendi termostat ısısını yükseltmesi ile oluşur. Ancak ateşimiz çıktığında ani sıcaklık değişikliği sebebiyle terlemeyiz ve kan basıncı yükselmediği için terlemeyiz. Aksine üşürüz.
8. Solaklar daha mı zeki?
İnsanlarda beynin sol lobu, bilgiyi mantıklı ve lineer olarak işleyen, matematiksel bölümdür. Solaklar, beyinlerinin sağ lobunu daha yoğun kullanıyorlar. Bu nedenle solakların zekası konusunda bilim dünyasında kabul gören iki farklı varsayım öne çıkıyor. Ancak kesin olarak solaklar daha zeki diye bir kanıtlı bilimsel araştırma yayınlanmamıştır.

Tüm Yorumlar (0)