Huawei Türkiye ve ABD İçin Açıklama Yaptı

Doğuhan Subaşı task_alt
26 Eylül 2020 15:09 / OKUMA SURESİ: 1 dk

Son zamanlarda çıkardığı akıllı telefon ve diğer teknolojik ürünlerin gördüğü rağbet ile zirveye hızla tırmanan huawei Türkiye ve ABD için beklenen açıklamayı yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo başta huawei olmak üzere Çin menşeili firmaların Türkiye’de gösterdiği faaliyetlerden bir hayli rahatsız olduğunu açıkladı. Yaptırımlar için tetikte bekleyen ABD konuyla ilgili açıklamalarını basın tarafında sundu.

Huawei ve Xiaomi’nin Türkiye’de yaptığı başarılı satışların ABD’yi rahatsız etmesi üzerine ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo’nun açıklamaları şaşırttı.

Huawei Türkiye ve ABD İçin Açıklama Yaptı

Huawei Türkiye ve ABD İçin Açıklama Yaptı

ABD’nin Tiktok’u satın alma veya ABD’de yasaklanması isteği üzerine Çin menşeili  telekominasyon ürülerinin Türkiye ve ABD’de rağbet görmesi de eklenince Pompeo bu duruma sessiz kalmayıp açıklamalarına şöyle devam etti; Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezinin 10. yılında olduğunu belirterek Huawei dünyadaki en büyük ikinci Ar-Ge merkezinin Türkiye’de olduğunu belirtti.

Pompeoyu Rahatsız Eden Detaylar

Bunların yanı sıra Huawei’nin Türkiye’deki yatırımlarının toplamı 520 Milyon TL’yi bulduğu ve Huawei mühendislerinin Türk firmalara Ar-Ge danışmanlığı verdiğini belirterek duyduğu bu büyük rahatsızlığını tamamiyle dile getirdi. Bu konuda anlaşılan Türkiye’nin lider firmalarla yaptığı iş birlikleri ABD’yi rahatsız ediyor ve Dostlukların oluşmasını istemiyor.

Tüm Yorumlar (0)