Koronavirüs Tüm Gerçekleri

Doğuhan Subaşı task_alt
10 Aralık 2020 19:31 / OKUMA SURESİ: 3 dk

Günümüz tarihi 2020 aralık ve 65 milyona yakın enfekte, 41 milyon iyileşen kişi ve 1.5 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Türkiye’de durum ise 750 bine yakın vaka 420 bine yakın iyileşen kişi sayısının yanı sıra 15 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Koronavirüs Nedir?

koronavirüs hem hayvanları, hem de insanları etkileyebilen koronavirüs ailesinin bir türüdür. Geçmişe bakıldığında koronavirüs ailesinden bazı farklı virüslerin, MERS ve SARS gibi şiddetli görülen solunum hastalıklarına sebep olduğu bilinmektedir.

Koronavirüs İsmi Nereden Çıktı?

Koronavirüslere mikroskoptan bakıldığında yüzeylerinde çıkıntıların olduğu görülmektedir. Ve bu çıkıntılar taç başlıklarına benzemektedir. Corona kelimesi de latince taç anlamına gelmesinden dolayı bu virüs ailesine corona ismi verilmiştir sonundaki 19 eki ise 2019 aralık ayında ortaya çıkmasından dolayıdır.

Koronavirüsün geçmişine bakacak olursak daha önceden sadece hayvanlarda görülen bu virüs mutasyon sonucunda hayvanlardan insanlara ve insanlardan da insanlara bulaşmasıyla tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hayvanlarda olan koronavirüsten sadece 100 tanesi bilinirken insanlarda 7 tanesi bulaşıcı özelliği taşımaktadır.

Korona virüs nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

İnsandan insana bulaşan bu virüs hava yoluyla ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Ve bulaştıktan sonra yüksek ateş, kuru öksürük ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Ölümcül olan bu virüs tüm iç  organları iflas ettirebilmekte fakat ilk akciğeri hedef aldığından nefes darlığı ile solunum tamamen durarak kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Koronavirüs tüm gerçekleri

SARS (   ŞİDDETLİ AKUT SOLUNUM YOLU SENDROMU )

Yakın zamanda insandan insana bulaşan diğer koronavirüs türüne bakacak olursak 2002 de çin’in hong-kong şehrinde ortaya  çıkan sars salgınıdır. Türü bilinmeyen bir hayvandan ortaya çıktığı bilinen sars salgını kısa süre içerisinde 37 ülkeye yayılmıştır.

SARS virüsünün biyolojik bir silah olarak laboratuvarda tasarlandığı konusunda bir takım teoriler gündeme gelmiştir. Rus ilaç akademisi üyesi Sergei Kolesnikov “Bu virüs sadece laboratuvarda üretilebilir, belki de üretim aşamasında dışarı sızdırılmıştır” sözlerini kullanmıştır. Kolesnikov’un bu sözleri sars virüsünün bilinçli olarak dünyaya yayıldığının bilimsel kanıtıdır.

MERS (ORTA DOĞU SOLUNUM SENDROMU)

Daha yakın bir zamanda ortaya çıkan diğer koronavirüs türü ise 2012 yılında sudi arabistanda ortaya çıkmıştır. Bu koronavirüsü insanlara develerden bulaşmıştır. Ve günümüz koronavirüsü için aldığımız önlemler benzeri önlemler alınması sonrasında git gide azalan mers virüsü de gündem den kısa bir sürede kayıplara karışmıştır. Türkiye de MERS sebebiyle ilk ölüm vakası ise 2014 yılının Ekim ayı içerisinde Suudi Arabistan’da çalışan hataylı bir kişinin Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra hayatını kaybetmesi olayıdır.

Günümüz Covid-19

Bahsettiğimiz sars ve mers koronavirüs türleri dünyada görülmüş ölümcül koronavirüs türleridir.Ve  gelelim günümüze 31 aralık 2019’da ortaya çıkan covid-19 adı verilen corona virüsü çinin wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Covid-19’un wuhan’da kesinliği belli olmamakla birlikte deniz pazarındaki yılan veya yarasa’dan ortaya çıktığı öngörülmektedir.

Virüsün çıktığı ilk zamanlarda maskeler önem kazanmaya başladı ve dünyanın bir çok yerinde maskeler gereğinden çok faiş fiyatlara satılmaya başlandı. Daha sonra maske kıtlığı sebebiyle insanlar sokaklara çıkamamaya başladı. Zaten ardından da bir çok ülke  belirli günlerde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Çin hükumeti dünyada ilk defa görülen bir uygulamaya imza atarak wuhan kentinin tüm giriş ve çıkışlarını askerlerle kapatıp dünyaya yayılmasını önlemeyi hedefledi.  Ancak bu covid-19’u durdurmaya yetmedi. Covid-19 zaten tüm dünyaya yayılmıştı ve her ülkede kendi içinde korkutucu bir şekilde hızla yayılmaya devam ediyordu. Çin yeni bir ilke daha imza atarak 6 günde kapsamlı bir korona hastanesi inşaa etti. Günümüz Aralık 2020’ye gelelim restoranlar ve kafeler tamamen kapatıldı. Hizmet sektörü sadece kurye siparişi ile satışlarına devam ediyor. Ancak AVM’lere hes kodu ile giriş sağlanabiliyor 😊

Tüm Yorumlar (0)