Suudi Arabistan Türkiye’ye Ambargo Koydu

Doğuhan Subaşı task_alt
27 Eylül 2020 17:15 / OKUMA SURESİ: 1 dk

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındak siyasi gerilimler ekonomiyi büyük ölçüde etkiledi. Bir süre önce yapılan resmi karar olmayan açıklamaya göre “made in turkey” mallarına ambargo uygulanacaktı. Bugün açıklanan resmi karara göre “made in turkey” mallarına bu ay sonundan itibaren ambargo koyarak asla satın almayacağını dile getirdi.

Suudi Arabistan Türkiye’ye Ambargo Koydu

Türkiye’nin ihracatı açısından büyük önem taşıyan yani 3 milyar dolarlık ithalat yaparken 3,3 milyar dolarlık da bir ihracat’ı göz önünde bulundurursak günümüz ekonomi durumu daha da kötüleşeceği anlaşılıyor. İhracat kısmında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 15. ülke olan Suudi Arabistan ile ilişkiler gittikçe kötüleşiyor.

Suudi Arabistan Türkiye'ye Ambargo Koydu

Made in Turkey Ambargosu!

Ambargodan önce Suudi Arabistan yönetimi, Türk ürünlerine koydukları katma değer vergisini %5’ten %15’e çıkarmışken üstüne aldığı bu ambargo karar ile gümrükte bekletilen sebze ve meyve ürünleri tüketilemez hale geldi. Ancak bu kadar kötü haberlerin içinde Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e yaptığı uyarıda hammaddeyi Türkiye’den getirmemesini isterken bunu Amabrgo kararı ile birlikte resmi karar ile emir vererek ülkeri çıkmaza soktu.

Suudi Arabistan İş ortaklarından Kobi, “Suudi Arabistan en önemli pazarımız. Ama Suudi müşterim artık mal almıyor. Çünkü hükümeti uyardı, korkuyor. Bu ayın sonunda ticaret duruyor. Son yüklemeleri yapıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Moraller bozuk” ifadelerini kullanıyor. sözlerini kullandı.

Tüm Yorumlar (0)