Windows Defender Kapatma Nasıl Yapılır?

Egemen Sevim
21 Eylül 2020 19:21 / OKUMA SURESİ: 2 dk

Milyonlarca Windows 10 kullanıcısının derdi olan Windows Defender kapatma nasıl yapılır? Oyun meraklılarının, yazılımcıların,dosya paylaşımında bulunan kişilerin, İnternet bankacılığı gibi faaliyetler yapan kişilerin sıkıntısı olan sürekli engellemelerde bulunan Windows Defender kapatma nasıl yapılır?

Windows Defender Kapatma

Oyun indirirken veya dosya indirimi yaparken zararlı dosya düşüncesine giren Windows Defender milyonlarca insan tarafından sevil memeye devam ediyor. İnsanların yaptığı işleri sürekli engelleyen Windows Defender artık kullanılmıyor. Windows Defender’ın kapatılma nedenlerinden biri de hiç bir işlem yapmadığı halde aşırı derecede RAM ve İşlemci kullanması. Windows Defender’ı iki farklı şekilde kapatabiliriz.

Windows Defender Kapatma

Defender’i Kapatan 1. Yol

Windows Defender kapatmak için ilk olarak başlat menüsünü açın veya Windows tuşuna basın. Çıkan menüye “AYARLAR” yazın. Çıkan ayarlar menüsüne girerek yüklenmesini bekleyin. Açılan menüden ayarların arama kısmına Defender yazın.

Defender yazılımından sonra alt kısıma Windows Defender Ayarları simgesi çıkacaktır. Bu simgeye tıklayınız. Yüklemesini bekleyiniz. Yüklemenin ardından Windows Defender menüsü açılacaktır.

Açılan kısımda “GERÇEK ZAMANLI KORUMA” ve “BULUT TABANLI KORUMA” yazılarının tiklerini kaldırınız. bu işlemin ardından bilgisayarı yeniden başlatınız. Başlatılan bilgisayarda artık Windows Defender aktif değildir.

Defender’i Kapatan 2. Yol

Windows’un kullanıcılarına sunmuş olduğu kolay erişim insanlara hızlı işler yapmasını sağlıyor. Windows 10 kullancıları başlat menüsünden istedikleri gibi yararlanıyor.

Windows Defender’ı başlat menüsünden rahatlıkla kaldıra bilirsiniz. Kullanıcı Başlat menüsüne Windows Defender kapatmak için “REGEDİT” yazması gerekiyor. Ardından çıkan menüden şu yolu yolu izleyiniz.

  • HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows Defender

Windows Defender menüsüne geldiğimiz zaman boş kısma Sağ TuşYeni> DWORD ifadesine tıklayınız.Ardından yeni bir dosya oluşturarak dosya adını DisableAntiSpyware ifadesini yazın. DisableAntiSpyware dosyasına tıklayarak değer kısmı “0” olan sayıyı “1” olarak değiştirin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows Defender kapalı olacaktır.

Bu anlattığımız iki farklı yoldan birini seçerek Windows Defender’i bilgisayarınız üzerindeki tüm yetkisini kaldırarak işlemlerini sonlandıracaksınz. Unutmayın ki tekrar açılması için komut vermeniz gerekmektedir.

Kaynak Microsoft resmi web adresinin sağladığı (microsoft support) destek adresidir.

Tüm Yorumlar (0)