fbpx

Psd Nedir? Psd Dosyası Nasıl Açılır?

Adobe’nin en çok kullanılan ürünü olan adobe photoshop’un özel çalışma dosyası formatı olan .psd’nin çok sorulan soruları, Psd Nedir? Psd Dosyası Nasıl Açılır? bu makalede.

Psd Nedir

Bu makale de grafik tasarımcıları veya işi gereği grafik tasarıma sürekli ihtiyaç duyan kişiler için adobe photoshop’un psd dosya formatı hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Makale içeriğinde Psd Nedir? Psd Dosyası Nasıl Açılır? sorularının cevabını verirken aynı zamanda ekstra bilgiler vermeyi de ihmal etmedik.

Psd Nedir?

Psd Nedir? Psd dosyası adobe photoshop’ta yapılan grafik çalışmalarını tekrar düzenlenlenebilmesi için tercih edilen photoshop için özel dosya formatıdır. Adobe tarafından geliştirilen photoshop programının özel dosya formatına Adobe Photoshop Document yani psd adı verilmektedir.

Özellikle mockup kullanan kişiler için .psd uzantılı dosyalar sayesinde tasarımın tümünü düzenlenebilir olarak açabilmesi büyük avantajdır.

Psd Nedir

Psd Dosyası Nasıl Açılır?

Adobe ürünü olan en çok kullanılan Adobe Photoshop programına özel olarak üretilmesinden dolayı sadece adobe photoho  programında düzenlenebilmektedir.  Aynı zamanda Adobe’nin Adobe Premiere Pro ve Adobe After Effects programlarında açılabilmekte ancak video düzenleme programları olduğundan dolayı psd dosyası için müdahale yapılmamaktadır.

Psd Sadece Adobe Programlarında mı Açılıyor?

Sadece adobe’nin geliştirdiği programlarda açılmamaktadır. Adobe programlarının yanı sıra  CorelDRAW, Corel’ın Paintshop Pro, Paint.NET ( Paint.NET PSD Eklentisi ile ) bu dosya formatını açabilirsiniz. Ancak photoshop’ta düzenleyebildiğiniz kadar özgür olamayabilirsiniz. Unutmadan web tarayıcısı üzerinden de psd dosyasını açabilirsiniz. Bunun için  Photopea adlı web sitesine ihtiyaç duyacaksınız.

Psd Nedir Psd Dosyası Nasıl Açılır

Photopea ile Online Psd Dosyası Açma

photopea.com web adresi sayesinde neredeyse birebir adobe photoshop arayüz tasarımı ile psd dosyasını açabilir ve kısıtlı imkanlarla düzenleyebilirsiniz. Ancak Photoepa kullanırken sanki photoshop kullanır gibi hissedeceğiniz için yaratıcılığınızdan birşey kaybetmeyeceksiniz.

Makale hakkında soru,görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmına yazarak editörlerimizden en kısa süre içerisinde yanıt alabilirsiniz.

Tepki Ver

1
0
0
0
0

Benzer Yazılar


Tüm Yorumlar (7)

Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen Kayıt Ol.
Barış Acar 6 ay önce

Photopea güzel alternatifmiş

Sedat Çakar 5 ay önce

photopea ile photoshop gibi tasarım yapabilir miyiz?

abdulkadirkaya 5 ay önce

Teşekkür ederim

brsgulebi (Premium üye)  5 ay önce

Dostum cidden ellerine sağlık umarım daha iyi yerlere gelirsin çok yararlı içerikler başarılar…

Ahmet ünlü 4 ay önce

şu site aşırı bi şekilde işime yaradı dostum

mehmet koç 4 ay önce

Siteye bayıldım , ve bu konu çok açıklayıcı olmuş teşekkürler