Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi Filminin Gerçekleri

Doğuhan Subaşı task_alt
31 Aralık 2020 17:00 / OKUMA SURESİ: 3 dk

İçerik gerçek bir hikayeden esinlenilerek yapılan Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi adlı filmin gerçeklerini içermektedir. 1968 yılında İtalyan mühendis giorgia rosa tarafından Adriyatik denizi üzerinde inşa edilen bu ülke, Sadece 400 metre kare büyüklüğündeydi. Ülkenin kurucusu olan Georgia rosa, ülkeyi kurmasına  sebep olan şeyin özgürlük duygusu olduğu biliniyor.

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi

1968 döneminde özgürlükçü gençlerinden etkilenen rosa, kendi dünyasını kurmaya karar verdi. Tabi ülkeyi kurmadan önce de deli dolu fikirlere sahip biriydi. Üniversite yıllarında sıfırdan kendi arabasını yapıp kuralcı ve paraya dayalı sisteme karşı duran rosa, hem başarılı bir mühendis hem de aşırı özgürlükçü biriydi. Rose adası’nın, kendi hükümeti , para birimi , postanesi ve ticari kuruluşları vardı. Ayrıca ülkenin resmi dili Esperanto’ydu . Esperanto dilini kullanan ilk ve tek devlet olarakta tarihe geçti.

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi

Esperanto dili, farklı dillerde konuşan kişilerin anlaşmasını kolaylaştırmak için “Ludwık Lejzer Zamenhof” tarafından 1887 yılında oluşturuldu. Tabi biz bütün bunlardan bahsediyoruz ama rose’nin kendi ülkesini kurması, sıfırdan yaptığı araba kadar kolay olmadı.

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi

Ve Çelik alt yapısı ile sadece 400 metre kare büyüklüğünde bir zemin inşaa etti. Ülkeyi kurdu, ve yalnız da değildi aslında. Ama  dünyanın herhangi bir ülkesi tarafından hiçbir zaman resmi  bir devlet olarak tanınmadı. Bu süre zafında italya’da kaçak yaşayan bir pazarlamacının rose adası cumhuriyetinden haberdar olması ile rosayla iletişime geçiyor.

“Roza ile pazarlamacı bir anlaşma yapıyorlar. Pazarlamacının adayı turist ziyaretlerine açmasıyla birlikte ada resmen turistlerin eğlence mekanı haline dönüyor. Tabi bu ülkeyi biraz olumsuz etkiliyor. Çünkü İtalya devleti vergi ödemediğinden dolayı bu durumdan rahatsız olarak müdahale planları yapıyor.  Ancak italya devleti rose adasını geçici bir eğlence girişimi olarak gördüğü için ciddiye almıyor.

Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi Filminin Gerçekleri

Bu süre zaafında giorgia rosa, birleşmiş milletlere başvurarak adasının resmi devlet olarak tanınmasını talep etti. Bu talepten haberdar olan dönemin italya devlet başkanı  Gıovannı Leone, artık durumu ciddiye alarak olayı yakından takip etmeye başladı. Rosa’nın italya hükumeti ile yaşadığı anlaşmazlıklardan sonra Avrupa birliğine giderek italya hükumetine dava açmıştır.

Zaten rose cumhuriyetinin özgürlüğü çok sürmedi. 1968’de İtalya devleti tarafından savaş gemileri ile işgal edilen rose adası, 1969 yılında italya tarafından patlayıcılar ile saldırıya uğradı. Yetersiz güce sahip olan giorgia rosa, saldırıyı engelleyememiş ve adasının yıkılışına şahit olmuştur. Patlama sırasında resmi olarak 1 ölü sayılmasına rağmen başka ölümlerin de olduğu söylentileri vardır.

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi

Avrupa konseyinde açılan dava’da konsey, rosa adası cumhuriyeti ile italya devletinin arasındaki anlaşmazlığa müdahale edemeyeceğini söyleyerek rosa adasının birnevi resmi devlet olduğunu açıklamıştır. Patlayıcılı saldırılar ile gündemegelen rosa adası, tüm dünyayı etkileyerek özgürlüğe yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu olayın tekrarlanmaması için birleşmiş milletlerin yeni kararı sonucunda ,ülkelerin kara sularının uzaklığını 10km ‘den 20 km’ye çıkarıldığını açıklamıştır.

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi

Dünyada adını duyuran İtalyan mühendis, giorgia rosa 2 mart 2017 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Hikaye bitti ancak  sealandgov.org bu adresten  bu anı hala canlandırılıyor.  Şuan rosa adasının bir vatandaşı olarak hissetmek isteyen kişiler için 25  euro’ya kişiye özel rosa adası kimlik kartı bile satılmaktadır. Bu adreste kimlik kartı dışında rosa adasına ait bir çok ürüne göz atabilirsiniz. Son zamanlarda gündemde olan ve filmi dahi yapılan Rosa adasının inanılmaz hikayesini sizlerle paylaştık . Daha fazla sinema ve dizi içerikleri için yorum yapabilirsiniz.

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi

Videosunu İzlemek İçin Tıklayın

Tüm Yorumlar (0)