Macbook Air M1 Alınır Mı?

Doğuhan Subaşı task_alt
14 Temmuz 2021 12:35 / OKUMA SURESİ: 3 dk

Apple 2020’nin son çeyreğinde kendi geliştirdiği M1 çipini piyasaya sürmesiyle macbook, imac, mac mini gibi yeni apple ürünlerini satışa çıkardı. Apple daha önce m1 işlemcisi yokken intel’in apple için özel üretilmiş işlemcilerini kullanmaktaydı. M1 işlemcisinin gelmesiyle eski macbook kullanıcıları ve hatta windows kullanıcıları elindeki ürünleri satıp M1 İşlemcili ürünlere geçmeye başladı.

Peki bunun sebebi ne? neden çoğu kullanıcı m1 işlemcili ürünleri tercih ediyor. Macbook Air M1 Alınır mı? neden almalısınız bu soruların cevabını veriyor olacağız. Macbook Pro M1 ile Macbook Air M1 Arasındaki farkları da soracaksınız bunu da yanıtlayacağız.

Macbook Air M1 Alınır Mı?

Macbook Air M1 Alınır Mı?

M1 İşlemci apple tarafından özel üretilen apple silicon mimarisinin ilk ürünüdür. 2020’nin son çeyreğine piyasaya sürülen M1 ile birlikte apple çıkardığı yeni ürünleri artık M1 dahil olarak satışlarına devam ediyor. Peki M1 İşlemcili apple ürünlerini neden almalısınız? İlk olarak m1 işlemcisinin intel işlemcisine göre performans farklı ciddi mana da gözle görülür şekilde. Macbook Air M1 modelinin intel işlemcili modeline göre karşılaştırmalar yapıldığında render testlerinde %40 daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Performansı artmışken şarj performansının düşeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. M1 işlemcisini test eden mühendisler 10 dakika boyunca test ettiğinde şarj göstergesinin hala %100 olduğunu görünce şarj göstergesinin bozuk olduğunu düşünmüşlerdir. Oysaki M1 işlemcili macbook air ürününün şarj performansının ne kadar iyi olduğunu gösteriyor bu.

Macbook Air M1 Alınır Mı?

Şarj ve güçten bahsettik ancak macbook almanıza teşvik edecek en önemli faktör fiyatlarının düşmüş olması. İntel işlemcili bir macbooka göre m1 işlemcili macbook daha ucuz olarak piyasaya sürüldü. Hem daha iyi hem daha ucuz nasıl olabilir bu diye soracaksınız, Ancak Apple daha önce intel işlemcisini işbirliği ile alırken her bir ürünü daha fazla paraya mal ediyordu. Şimdi m1 işlemcisini kendi ürettiği için fiyatlarda gözle görülür düşüş yaşandı. Bu hem apple’nin marka değerini yükseltirken kullanıcı sayısı da artmaya başladı.

Macbook air veya macbook pro ürünleri daha çok gündelik kullanım veya iş için kulanan kişilerin tercihi oluyor. Eğer siz oyun oynayan bir kullanıcıysanız macbook size göre olmayacaktır. Ancak tasarımcı veya yazılımcısı gibi bir mesleğiniz varsa m1 macbook air tam size göre olabilir. Bu cevaplar ile Macbook Air M1 Alınır Mı? sorusunu da yanıtlamış olduk.

Hem iş için kullanayım hem de oyun oynayayım diyorsanız aslında bazı oyunları destekliyor ve kaldırıyor. Hangi oyunları destekleyip hangi grafik ayarlarında oynattığını öğrenmek için aşağıda önerdiğimiz içeriği okuyabilirsiniz.

Macbook Air M1 ile Macbook Pro M1 Arasındaki Farklar

Air ile pro modeli arasında işlemci farkı yok çünkü yeni modellerde ikisi de m1 işlemcisini kullanıyor. Dolayısıyla grafik ve işlemci konusunda performansları eş değer. Peki aynıysa neden proya daha fazla para vereyim diyeceksiniz. Arasındaki farklar; pro modelinde fan çıkışı olması ve. TouchBar’a sahip olması.

Macbook Air M1 Alınır Mı?

Bu iki özelliğin pro modelini air modelinden ayıran şey ise %10 luk bir performans farkı ve TouchBar’ın kullanımı kolaylaştırması. Eğer bir TouchBar sevdalısı değilseniz 8GB Ram M1 Macbook Air modelini alabilirsiniz. Kısaca Macbook Air M1 Alınır Mı? sorusuna bahsettiğimiz gibi amaç güdüyorsanız evet diyebiliriz.

M1 İşlemci Nedir?

İçeriğin başında da bahsettiğimiz gibi, M1 İşlemcisi Apple’nin son teknoloji ürünlerinde kullanılmak için apple silicon’un son ürünü olan bir işlemcidir. M1 Artık apple’nin bundan sonraki başarısını sağlayacak bir mimari yapısındadır. Ayrıca yakın zamanda m1x ve m2 işlemcileri de piyasaya sürüleceği yönünde söylentiler mevcut.

İntel İşlemcili Mac Üretilmeycek mi?

Apple, intel ile olan sözleşmesinden dolayı m1 işlemcili mac ürünlerinin yanı sıra aktif olarak intel işlemcili ürünlerini de satmaya devam edecek. Ancak bu uzun ömürlü olmayacak orta vadede intel işlemcili apple ürünü piyasada göremeyebilirsiniz.

Tüm Yorumlar (1)